TV, Filmy a Seriály > Filmy

House of Sand and Fog/Dům z písku a mlhy (2003)

(1/1)

Jane Irulan:
Když už je tu takováto skvělá sekce, tak mi to nedá abych zase něco nenapsal. Posledně jsem rozjel Requiem for Dream. Dnes bych pokračoval s filmografií Jennifer Connelly. Dalším pro mě velmi mocným snímkem z její herecké kariéry je právě House of Sand and Fog.
--- Kód: ---http://www.csfd.cz/film/44917-house-of-sand-and-fog/
--- Konec kódu ---

Film, který je mnohem více komorní, než předchozí avizovaný snímek. "Menší" dramatičnost, však při delším zamyšlení zcela překoná zjevnou a představenou tragédii a alespoň mě se zdá, že se v závěru režisér vyrovná co do dotažení osudovosti právě Requiemu. Jen trochu nastíním příběh. Mladá Kathy (Jennifer Connelly) je zmítána ránami osudu a když už se zdá, že by mohla začít život opět žít, přichází další. A to exekuce na její domeček na pobřeží z důvodu neplacení poplatků. Dům je prodán a je obydlen rodinou íránského imigranta. Kathy se však nedokáže vzpamatovat z nastálé situace a pokouší se různými prostředky získat dům zpět.

Snímek mě zaujal opět dramatičností role Kathy. Vcelku nevinná záležitost je podána nikoliv surově naturalisticky, nýbrž s jakousi nadnesenou, ale všudypřítomnou lehkostí. Připomíná mi právě takové to "nějak to dopadne". Bohužel pro hlavní hrdinku, situace se vyvrbí dosti neočekávaně. Dále je velmi zajímavé sledovat kontrast osudu plukovníka Behraniho (Ben Kingsley), který ve své vlasti zastával významnou politickou roli. Tedy právě i úpadek jeho životní úrovně a psychického stavu. Výrazná relativita dobrého a špatného. Právě na Behraniho se po dlouhé době usmálo štěstí ve formě možnosti koupě právě Kathynina domu. Zajisté závěr je stěžejní a vrcholí právě v dotažení obou osudů do výrazného konce. No a zajisté na Jennifer Connelly se opět dá dosti dobře koukat po celou stopáž :)

Zkuste i tento snímek a připojte svůj komentář. Budu jen rád :)

JI

Merlin:
Tak už podruhé píšu reakci na tento film - poprvé než jsem to odeslal tak proběhla nějaká sakra neplatná operace  >:(.

Takže k věci : výraz komorní je opravdu ve vztahu k Requiemu na místě - ostatně mě v tuto chvíli ani nenapadá film, který by komorní nebyl.
O to víc člověku celkem banální zápletka přijde  jako z reálného světa.
A hlavně klasický příklad toho jak  se z celkem běžného přehmatu obyčejného úředníka múže stát zlomový okamžik zasahující i lidi, kteří s tím mají pramálo společného.
Plukovníkova dějová linie je hodně zajímavá jednak střetem různých kultur a hlavně učebnicový příklad člověka zvyklého na život smetánky, který je po emigraci nucen snášet , že je na něj, pro zemi ze které pochází, nahlíženo jako na odpad.
Děj jako takový je na můj vkus  ze začátlu možná až trochu moc rozvláčný, závěr je zase až moc  drsně vyšponován do extrému.
 Ikdyž určitě lepší než klasický happyend, kde si nakonec všichni nacvičí sborový potlesk  :ble:

Kamera se mi líbila, scenérie kolem San Francisca úžasné a herecké výkony ?
Ben Kingsley mě opět utvrdil v tom , že jsem s ním snad špatný film neviděl a Jennifer je nejen koukatelná , ale opět mě překvapila - je to možná i tím , že jsem si ji do této doby vybavil jen ve snimku Temné vody ( snad se k němu dostaneme ) a pak v Čisté duši, kde ale všechny s přehledem převálcoval Russel Crow  :o ( taky doufám , že na něj dojde ;) )

Tak k hodnocení: 85% je to hlavně kvůli tomu konci
 ( takový konec plukovníkovi rodiny mi přišel moc ), a ve srovnání s Requiem for dream ve mě tento film až takovou rýhu nenechal.
Ani v tomto případě vás neochudím o link:ZDE JE
 ;)

Jane Irulan:
Merline jsi pašák! Líbí se mi, že postneš link a hodnotíš moc pěkně :) Je to jiná sorta snímků, než je Requiem. Spíš mě tak napadá, zda to byl opět prezentovaný osud, co mě tak zaujalo. Těžko říci, pro mě je to na každý pád hodně silný snímek. Nebál bych se hodnotit k 90 %. Merlin zná mé posty ještě odjinud, takže tam jsem asi hodnotil taky pětaosmdesátkou, ale jsou věci, které se rozloží v hlavě :)

Samotné zpracování snímku je dynamické a závěr je skoro až neuvěřitelný. Stále je tam však dodržení jakési reálné hranice, a proto i vyznění je reálné. K Behranimu bych jen dodal, to co už nakousl Merlin. Kontrast kultur vysťuje ve velmi zajímavý konflikt. Behrany je po celou dobu dosti distingovaný, ale asertivní. Přišlo mi, že situaci přijímá, tak jak se vyvíjí a se zodpovědností. Proto asi i závěrečná volba. Proti jeho jednání vychází Kathy jako malá holka.

K temným vodám se klidně dostanu zítra. Dosti mě nadchly, oproti hodnocení na ČSFD :) Beautiful mind moc nemusím, tak do té se spíše pusť ty Merline :)

Díky moc a těším se na další názory  :P

Janina I

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi