Online MaXi podpora > Návody a postupy

Jak nainstalovat Windows XP

(1/2) > >>

rufuss:
Tento návod se zabývá instalací WinXP na nový počítač a čistou instalací na již vlastněný PC (takže s formátováním disku). Zvolil jsem jej z důvodu vysoké podobnosti s instalací starších systémů Microsoft a také kvůli tomu, že XPčka jsou stále nejoblíbenější. Co se týče Vist, tak tam silně záleží na tom, v jaké formě je dostanete a jejich samotná instalace je dělána na to, aby vás co nejméně obtěžovala.


!!! Veškeré kroky jsou na vaši zodpovědnost !!!

1. Nastartujte do BIOSU a nastavte startování z CD/DVD mechaniky na první místo. Je to někde v sekci "boot configuration", liší se to deska od desky. Pokud máte připojen pevný disk přes rozhraní SATA/RAID, tak si připravte instalační disketu s ovladači, pokud ji nemáte, vyhledejte v BIOSU nastavení "sata/raid mode" a nastavte "legacy" nebo "non-raid". Po instalaci systému a ovladačů můžeme samozřejmě tato nastavení vrátit do výchozího stavu.

2. Vložte do mechaniky instalační CD Windows XP a restartujte PC. Až se zobrazí hláška, že máte stisknout klávesu pro zavedení systému z CD, tak ji stiskněte.

3. Nechejte systém chvíli hrabat, pokud máte instalační disketu s ovladačem SATA/RAID, tak si počkejte, až vás system vyzve že máte zmáčknout klávesu F6. Pak vyberte ovladač, systém všechno udělá sám.

4. Teď máte dvě možnosti. Stiskem klávesy R se přemístíte do servisní konzoly, nebo stiskem ENTER budete pokračovat v instalaci... Až se objeví licenční ujednání, tak ho potvrďte, abyste mohli pokračovat v instalaci.

...pokračujeme v instalaci...
5a. Pokud máte kopii WinXP již nainstalovanou, tak se zobrazí zde a máte možnost ji opravit přeinstalováním. Další kroky jsou velmi podobné, jako jsou při normální instalaci, kterou popisuji dále.

5b. Jestli chcete čistou kopii, vyberte Neopravovat, potvrďte a přesuneme se na obrazovku dělení oddílů. Zde je to na vás - co máte na oddílech je vaše věc, nicméně pokud chcete VŠECHNA data smáznout, tak všechny oddiíly zrušte a na jejich místě vytvořte nové. Poté si vyberte ten první oddíl, dejte ENTER, dejte naformátovat:

--- FAT32 - souborový systém, který se vám zobrazí, pokud máte disk menší jak 40GB. Je to starší generace, nic neumí, nezvládá větší soubory jak 2GB/4GB, nicméně manipulace s ním pod jiným operačním systémem je primitivní a snadno se z něj vytahují data v případě havárie systému, pokud se teda nezničila při té havárii :)

--- NTFS - Nová generace souborového systému od IBM Microsoftu, která je vhodná pro dnešní počítače. Podporuje větší soubory jak 4GB, má inteligentnější správu dat a nějaké funkce navíc. Nevýhodou je, že v případě vytahování dat ta práce už není tak primitivní a manipulace s takovýmto oddílem v Linuxu (nejoblíbenější systém pro vytahování dat) vyžaduje zapsání jednoho příkazu do příkazového řádku, aby se disk připojil(pokud vám zhavaroval systém, jinak se vše připojí automaticky
Příklad: (disk je sata, data která chcete jsou na prvním oddíle a chcete to připojit do /mnt/windows/)

--- Kód: ---# mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/windows -o force
--- Konec kódu ---

6. Jakmile si vyberete, systém začne formátovat disky. To v závislosti na velikosti může chvíli trvat. Třeba pokud dáte zformátovat klasickým způsobem 160GB disk, vyhraďte si 45 minut až hodinu. Až systém doformátuje, tak provede kontrolu disků, začne kopírovat soubory na disk a na závěr restartuje PC.

...instalujeme v grafice... :)
7. Objeví se hláška, zda chcete nastartovat systém z CD. To NEchcete, takže na nic nebudete mačkat. Počkáte si, až se objeví obrazovka instalace.

8. Čekat, čekat, čekat než system provede nastavení zařízení, pak se objeví okno, kde nastavíte jazyk systému a klávesnici, potvrdíte, zadáte časovou zónu a čas, jméno uživatele, klíč, jméno počítače v síti (hostname), jméno a heslo administrátora, čas, časovou zónu, dáte opět next a systém se již začíná instalovat

! POZOR - Pokud máte jednu z rozšířených síťových karet(např. Intel nebo Realtek) - systém Vám nabídne instalaci sítě. V této fázi nejčastěji stačí mít nastavené DHCP, které adresu samo přidělí. Pokud DHCP nepoužíváte, tak se zeptejte poskytovatele/někoho kdo u vás dělal doma síť.

9. Skočíme si na kafe, půjdeme se vyvenčit... systém se bude nějakou dobu instalovat (v závislosti na výkonu PC 15 minut až třeba hodinu. Systém se automaticky restartuje a pak najede do grafického prostředí, kde bude asi potřeba odkliknout lepší nastavení monitoru.


...systém nainstalován...
10. Objeví se průvodce, odklikáváme, přeskakujeme, neregistrujeme... Jen zadáme jméno uživatele, jaké budeme chtít.

11. Nainstalujeme ovladače, jsou na CD, které jste dostali společně s PC nebo si je můžete stáhnout z internetu.

12. Pokud je to zapotřebí, provedeme aktivaci systému.

Voila, systém je nainstalován a ani to nebolelo!   :-D  :o


Lop@ťák:
Paráda :-) Pěkný návod :)

Připíchnuto :)

[R]endy:
jj good navod a tohle doufam uz nikdy nebudu muset pouzit tohle mne neikdy nebavilo instalovat xp  ;D

Dudu:
Ted nekdy pujdu na to tak se chci zeptat jestli je to bezpecne pokud mam XP uz nainstalovane

Lop@ťák:

--- Citace: Dudu  24. 08. 2008 v 22:38:37 ---Ted nekdy pujdu na to tak se chci zeptat jestli je to bezpecne pokud mam XP uz nainstalovane

--- Konce citace ---

Počkej to nechápu můžeš to upřesnit? Pokud máš Win už naistalovaný tak ti nová instalace systém akorát za záplatuje pokud ovšem nezvolíš formát a pak instalaci :-) Jinak pokud to chceš jen reinstalnout tak by to mělo jít v pohodě

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi