Online MaXi podpora > Návody a postupy

Jak sestavit PC

(1/5) > >>

rufuss:
Jak sestavit PC
oldschool návod by rufuss
fotografie a modernější věci jako SATA, PCI-E by Neo


Takže komponenty dorazily domů nebo se vám někdo v PC pěkně vyřádil. Co teď s tím? Sestavíme to!

Předmluva
Předtím, než se dáte do práce, je na místě dodržet pár bezpečnostních pravidel:

- bacha na statickou elektřinu. Než začnete práci, je dobré se nějak uzemnit (třeba opřením o radiátor) nebo se před manipulací vybíjet buďto o kostru PC nebo o ten výše zmíněný radiátor. Také nebuďte oblečení do něčeho, co generuje statickou elektřinu - třeba pletený svetr či silonové zástěry(pro naše drahé hospodyňky..  :) ). Když se statická elektřina přenese na komponentu, je s ní ámen...
- nic se nedělá hrubou silou. Takže zapomeňte na hrubé dotahování šroubků nebo cpaní karet do slotů vší silou. Samozřejmě, mírnou sílu použít můžete (a v některých případech musíte) - ale nic se nesmí přehánět.
- dávejte si pozor na pády komponent (zejména harddisků). Ne, harddisk není komponenta vyrobená těžkým průmyslem, která vydrží i atomovou bombu. Naopak, jedná se o křehké zařízení, které se může při pádu rozbít.

!!! Všechny akce provádíte na vlastní zodpovědnost !!!


Potřebné nářadí:
Křížový šroubovák (AKU můžete také použít, ale chce to cit.)


Etapa I: Základní deska
Procesor
Ve skříni by bylo na manévrování málo místa, proto si položíme základní desku na nějakou rovnou podložku a začneme s montáží. Jako první přichází na řadu procesor. Patici poznáte na první pohled: je to ta dírkovaná plocha (u AMD a starších Intelů) nebo ta plocha s pinama (u nových Intelů). Před vložením se patice odaretuje páčkou, vloží se do ní procesor (orientace se pozná podle pinů) a následně zaaretuje. Při aretování je dobré ten procesor trošičku přitlačit (jen trošku), aby zapadl perfektně.

Chladič
Další na řadě je montáž chladiče: u starších PC stačí jen omatlat procesor teplovodivou pastou a pak opatrně příklápěním nasadit chladič(AMD), nebo vložit chladič do plastové konstrukce(Intel), tak dneska musíte přimontovat vzpěrný kříž na spodní stranu základní desky, přimontovat na něj dva držáky z procesorové strany, omatlat procesor teplovodivou pastou a pak opatrně nasadit.

!!! Teplovodivou pastu nanášíme pouze v malé rovnoměrné vrstvě.
A nakonec chladič zapojíme do základní desky. Slouží k tomu konektor, který je označen nápisem CPU nebo ho lze vyhledat v manuálu.

Paměti
Nejjednodušší na celé věci. Podle výstupků v patici poznáte jak máte paměťový modul orientovat. Pak stačí jen vyhnout ty páčky na koncích patice a vložit modul. Sám zaklapne. Používejte jen ty moduly, které do vaší základní desky pasují a mají odpovídající frekvenci (dnes nejčastěji 667 a 800 MHz).


Etapa II: Zakomponováváme do skříně
Příprava skříně
Otevřeme skříň (stačí odšroubovat ty dva šroubky na boku bočnice). Jako první věc nainstalujeme záslepku od základní desky (ten obdélník) tak, že porty pro klávesnici a myš budou nahoře. Nyní si připravíme podklad pro základní desku: v bedně je víc otvorů, takže nejlepší věc co můžete udělat, je zkusmo přiložit základní desku a zapamatovat si ty otvory. Poté do těch otvorů zašroubujte takové zvláštní sloupkovité šroubky, které mají v sobě další otvor pro zašroubení. Může se stát, že ne všechny otvory na základovce budou mít své protějšky ve skříni, takže místo nic použijete plastové podložky (měli byste je dostat spolu se skříní).

Pokud nemáte ve skříni zdroj, tak jej tam teď nainstalujte.

Nakonec ještě vygiglejte ty plastové záslepky pro mechaniky 3,5 a 5,25 podle potřeby. U levných beden za záslepkou bude ještě kus plechu, který opatrně vygiglejte (je ostrý).

Zapojování CASE->MB drátků
Ještě než zakomponujete základovku do skříně, bylo by dobré zapojit konektory ovládající USB, diody a reset/power off. Tady doporučuji postupovat dle manuálu pro základní desku, jelikož umístění pinů může být na každé základní desce trochu jiné (nejčastěji je to pravý dolní roh). Jen si pamatujte, že barevný vodič označuje plus a bílý/černý označuje minus. Pokud i po teoreticky správném zapojení kontrolky nesvítí, tak je zkuste prohodit. Samozřejmě to testujeme, až zapojíme všechny komponenty. Jakmile bude vše zapojeno, můžeme MB přišroubovat.

Etapa III: Mechaniky, disky...
IDE(PATA)
Ano ano, ty hnusné šedé kabely, které se všude pletou...

- 80žilový kabel - podporuje ATA133 a používá se u pevných disků
- 40žilový kabel - podporuje jen ATA33 a používá se u mechanik

Při připojování mechanky/disku pamatujte na to, že mechanika na prvním portu je Master a na prostředním je Slave. Podle toho je musíte najumperovat. Ta delší část kabelu od Slave je ukončena konektorem pro základní desku, který do ni posléze zapojíte(podle výřezů se nemůžete splést), stejné to je i u mechanik.
U mechanik počítejte s tím, že se dají ke zvukovce připojit káblíkem, ale dnes už je to k ničemu, protože dnes se to zprostředkovává přimo přes sběrnici.

SATA
Serial ATA (SATA) je počítačová sběrnice, která nese tento název. Využívá se převážně pro připojení pevných (HDD - hard disk drive) a optických disků. Jak už víme, tak předchůdcem serial ATA byl ATA - popsáno výše!Jelikož se bavíme o Serial ATA, tak slovíčko serial znamená, že přenos probíhá sériově na vysoké frekvenci (až 3000 MHz). Disky se připojují přímým a samostatným kabelem k řadiči a tím pádem se nemusí rozlišovat na Master, Slave a Cable Select. Další výhodou SATA je navíc odpojování a připojování zařízení za chodu počítače (Hot-plug). Což ATA nenabízí.
Propustnost sběrnice:

    * SATA 1.5 Gbit/s
    * SATA 3.0 Gbit/s
    * SATA 6.0 Gbit/s


FDD (disketovka)
Disketovka používá plochý kabel, který má překřiženou jednu část vodiče. Zapojení probíhá stejným způsobem jako u mechanik.


Etapa IV: Montáž karet
Grafická karta
V případě dnešních počítačů stačí jen nainstalovat grafickou kartu.

AGP
Takový hnědý slot. Opatrným tlakem do něj vložíme kartu a tu následně uchytíme ve skříni pomocí šroubku/přítlačného křídla.

PCI-E x8/x16
PCI-Express - zkráceně budu psát PCI-E.


PCI finesy
Pokud chceme nainstalovat PCI síťovku nebo zvukovku, není problém, opět ji zatlačíme opatrným tlakem do slotu. Dávejte si však pozor, aby jste si nevybrali hned ten slot pod grafickou kartou - ten je u většiny základních desek sdílený a to nemusí dělat dobrotu.

Etapa V: Zapojujeme napájení
Do základní desky připneme ten největší konektor co je na zdroji, pokud máte výkonnější grafickou kartu, tak zapojíte příslušný káblík do ní. V případě SATA mechanik/disků asi budete muset zapojit redukci.

Co se týče těch větších konektorů, tak tam se stejně jako u malých nemůžete splést při připojování díky výřezům. Nicméně, až jej budete chtít vytáhnout, tak nedělejte se ním kraviny a opatrně ho vyviklejte. On pustí :) A u těch malých stačí nadzvednout a vytáhnout, ale nesmíte to dělat hrubou silou, nebo se může stát, že ten konektor na mechanice/grafice urvete a co potom.

Etapa VI: Uklízíme
...samozřejmě v počítači
Tak, a nyní máme vše zapojeno. Jen zbývá uspořádat ty dráty. Nejlepší je na to použít takové plastové pásky, které seženete v každém železářství nebo na průměrné kamenné tržnici. U nich máte jistotu, že se vám nerozpadnou, kdežto u gumiček se stane, že se prouděním vzducu dříve či později rozpadnou. Jakmile budete mít uklizeno, je načase spustit systém.

Finale: Spouštíme
Zapojíme elektřinu, myš, klávesnici, monitor a jdeme zkoušet. Vše by se mělo správně nastartovat, pokud ne...

- zkontrolujte, zda je zdroj zapnutý
- zkontrolujte připojení disků a základní desky
- zkontrolujte zapojení pinů
- zkontrolujte CMOS pin, zda není nastaven na zkratování
- proveďte reset CMOS

Tak, a nyní by se to mělo snad rozjet. Pak je na místě projet paměť memtestem, zda není vadná, příp. poštelovat BIOS a můžeme začít instalovat systém.

//Ltb: 20130126 odepnuto

Lop@ťák:
Přišpendleno :-)

tcobox:
O tom, že vložení pamětí do slotu je jednoduché, by se dalo "polemizovat".
Nesložil jsem moc PC, ale u tohoto úkonu bylo téměř vždy potřeba použít mnohem větší síly,
než u instalace ostatních kompoment v PC.

Sun Wu Kchung:
Přidám pár rad. Už nějakou dobu sem tam někomu z kamarádů vypomůžu, snad se budou hodit.  :)

1. Základem je manuál k desce, pokud to děláte známému, který má starý sestavený komp, tak stáhnout z webu výrobce při manipulaci. U všech je to celkem ok,, vyjímkou je MSI, kde to je tragedie... samozřejmě pokud znáte chipset, ale nemůžete najít desku, tak vězte, že u mnoho modelů mají různé revize různé názvy, barvy a dokonce rozložení komponent...  :'( Ale dá se to

2. Pokud je boxovanej procesor je tam dobrá pasta nanesená, pasty dodávané obecně k chladičům jsou spíš tekutá spermata, pozor na to

3. Pokud vám nefunguje dual channel mod u pamětí (u kterých by to mělo), většinou je to tím, že nejsou zatlačené správně do slotu, překontrolovat

4. Problém s disky.  Pokud vám nefunguje z jakéhokoliv důvodu disk jako master, tak vám mnohdy bude fungovat jako cable select, pokud není disk oddělanej kompletně, stalo se mi párkrát...

svicik:
ještě by sem někdo mohl dát návod jak sestavit pc ze starých součástek :blee: neboť mě z nich nejede ani jeden >:( a už bych fakt nejradši bral kladivo

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi