Online MaXi podpora > Návody a postupy

[N] Jak vyrobit Dýmovnici

(1/6) > >>

Kowalski:
Bezpečnost: Vytváří a pracuje se s hořlavou látkou. Platí tak obecná bezpečnost práce: Žádné kouření, alkohol a drogy. Při práci nejezte, to vydržíte. Soustřeďte se na to co děláte, jen tak bude váš výtvor použitelný. Zapálená dýmovnice je velice horká (!až 700 stupňů celsia!) proto na ni nikdy nesahejte. Pokud ji použijete v OS tak se vždy přesvědčete, že nezpůsobila vznícení okolních materiálů! ( OS = Open Space - otevřený prostor, opak CQB)

Použité chemikálie: Moučkový cukr: Bílá práškovitá hmota sladké chuti, není jedovatá, absorbuje vodu z ovzduší a tvoří tak hrudky. Je používán v potravinářství, zejména cukrářství. Lze jej běžně koupit v obchodě s potravinami. Pokud jej neseženete, postačí i cukr krystal, směs má pak horší zapalitelnost. Dusičnanu draselný (salnitr, sanitr): Bílá práškovitá hmota (kupodivu), nezdravá. Absorbuje vodu z ovzduší a tvoří velmi pevné hrudky. Používá se jako hnojivo, nejčastěji s příměsí, a v potravinářství v uzenářském odvětví jako rychlosůl na uzení. Lze jej koupit v klasických drogeriích (žádné parfumerie). Hydrogen uhličitan sodný (jedlá soda): Bílá práškovitá hmota (pro změnu), nejedovatá, zvláštní chuti. Absorbuje malé množství vody z ovzduší a tvoří malé hrudky. Používá se v potravinářství, lékařství, atd. Má příznivé účinky na překyselení žaludku. Lze ji koupit v jakékoliv v drogerii nebo potravinách.

Postup výroby dýmavé slože: Potřeby:Cedník, naběračka, váha, velká nádoba Nejdřív se potřebuje rozmělnit salnitr, nasype se ho trochu do cedníku (množství záleží na velikosti cedníku, naběračkou se pak krouživými pohyby rozmělňuje. Případně je nutné použít trochu brutální síly aby došlo k rozmělnění hrud. Sítem už bude propadávat pouze jemný prášek (záleží na jemnosti cedníku). Stejným způsobem se rozmělní i moučkový cukr. Nyní se promíchá cukr a dusičnan v poměru 1:1 (500g dusičnanu, 500g cukru). Tím se získá jednodušší slož WP50. Ze 1000g WP50 se odebere 100g, které se dá stranou. Ke zbylým 900g se přimíchá 100g sody. Tím se získá WP45, která se vyznačuje pomalejším hořením a je proto vhodnější jako náplň do dýmovnice. Pozor: Kvalita a intenzita dýmu je závislá na kvalitě jemnosti slože, promísení (jemnější = lepší)! Hotová slož se může nechat vysušit na teplém místě (max. tep. sušení 60 stupňů). Ale muže se plnit rovnou, neboť i po naplnění směs absorbuje vodu z ovzduší.

Konstrukce obalu: Vhodný obal dýmovnice umocňuje efektivitu dýmavé lože. Proto se věnuj obalu mimořádná pozornost. Bude se potřebovat válec s přibližně 8mm otvory spirálově po celém obvodu. Poměr vnitřního průměru a vnitřní délky je nejvhodnější 1:4 (nesmí být menší než 1:2). K celkovné délce se samozřejmě přičtá délka ucpávky, + 1cm z každé strany. Nejsnáze proveditelná je následující konstrukce, kterou zvládne opravdu každý.

Použité potřeby: Krabicový karton (vlnitá lepenka) Lepidlo Herkules - toto lepidlo absorbuje vodu a vytváří tak ohnivzdornou vrstvu. Noviny Děrovadlo 8mm (ostrý špičatý předmět - v nouzi i šroubovák) Zápalnice - Je těžké ji sehnat, ale vyplatí se to. V nouzi se můžete vyrobit ze silnějšího brčka naplněného WP50, požít prskavku.

Upozornění pro Policii ČR a případné mravokárce (udavače): Tento článek nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu navádění a podněcování k výrobě a držení nebezpečných látek (výbušnin a jedů)! Článek slouží pouze pro informativní účely. Autor článku se tak zříká a distancuje od jakékoliv odpovědnosti a nenese rizika za případné zneužití zde uvedené informace!

Jane Irulan:
Jen kolegu doplním. Dusičnan draselný je alespoň pro mě známý, jako ledek draselný. Jako hnojivo se používá často s příměsí dalších anorganických látek a tím se snižují jeho oxidační schopnosti. Hydrogenuhličitan sodný lze s úspěchem zakoupit v jakékoliv lékárně.

Výsledek si dokážu představit. Trhat ruce by to nemělo, ale smrdět to asi bude. Vznikající oxidy dusíku mají leptavé účinky na sliznici a jsou toxické. To jen pro doplnění informací, které mi trochu chyběly v prvním postu.

JI

[R]endy:
kolik stoji asi material na 1 dymovnici a kolik dela dymu hodne - nebo malo ?

Jane Irulan:
Nevím kolik stojí ledek, ale bude to pakatel, stejně jako jedlá soda. Tu koupíš za 30 Kč 100g. Prostě levná záležitost. Kolik dělá dýmu nevím.

JI

[R]endy:

--- Citace: Jane Irulan  14. 07. 2008 v 19:38:37 ---Nevím kolik stojí ledek, ale bude to pakatel, stejně jako jedlá soda. Tu koupíš za 30 Kč 100g. Prostě levná záležitost. Kolik dělá dýmu nevím.

JI

--- Konce citace ---

dik nekdy ji urcite skusim :)

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi