Elektronika a počítače > Software

Instalace Windows na SATA disk

(1/2) > >>

MaXiPes:
Instalace Windows na SATA disk je věčný problem...


Pro představu:

Zde je vidět rozdíl zapojení PATA a SATA disku.


Kabel na propojení desky (řadiče) a pevného disku.


Zde samotné konektory na desce (stejné by byly na řadiči)

Začínají se nám množit disky typu SATA a IDE ustupují. Disky SATA jsou rychlejší, používají novější technolgii. A nová zařízení bohužel potřebují nové ovladače na správnou funkci a bezproblémový provoz. Jeden problém ve spojení SATA disku a OS Windows XP je instalace na tento druh médií. Problém je způsoben používáním nových řadičů pro disky SATA. Ovladače pro nové řadiče v jisté formě jsou obsaženy v instalačním CD OS Windows XP SP2, ale né vždy instalace proběhne korektně. Největší problém je u notebooku. Verze BIOSu neumožňují v 60% změnu chování řadiče. Při instalaci Windows XP dojde k problému z důvodu nerozeznání buď řadiče nebo typu pevného disku. Důsledek této chyby je dosti velký protože nelze provést Instalaci operačního systému na pevný disk. Systém totiž zahlásí že dané zařízení neexistuje a nebo že se jedná o neznámé zařízení pevného disku a tudíž nelze pokračovat v instalaci Windows XP.

Několik známých postupů pro instalaci Windows XP. Nemusí však fungovat na každém notebooku nebo stolním počítači a to z důvodu použití různých typů řadičů, základních desek a také pevných disků. Je však ověřeno že kombinace některých změn umožní instalovat OS Windows XP na pevný disk SATA.
Pokud máte svůj ověřený postup jak instalovat Windows XP na SATA, podělte se snáma o tyto informace. A zde je několik postřehů z mé strany.

Někteří výrobci počítačů nebo notebooku už přidávají instalační CD pro instalaci OS Windows XP na SATA disk. Není ale pravidlem.

1. V BIOSu vypnout před instalací AHCI (Advanced Host Controller Interface). U některých typů už jenom tato možnost pomůže. Po instalaci Windows doinstalovat ovladač pro AHCI. Po instalaci můžete zapnout zpět AHCI a vše by mělo fungovat.

2. pokud v BIOSu je možné změnit chování řadiče tzv. vypnutí nativního modu. standartně nastaveno na zapnuto.

SATA NATIVE MODE: Enable (změnit na DISABLE)

Nainstalovat Windows + ovaldač a opět zapnout nativní mod. V případě že BIOS má volbu i IDE, můžete ji využít. Nastavení z IDE na SATA způsobí opět problém se startem Windows. Pokud nedoinstalujete ovladač pro daný typ. Protože pevný disk nebude opět rozeznán. V případě že doinstalujete ovladač, můžete změnit nastavení IDE na SATA.

Fabi:
Moc užitečný příspěvek, i když si myslím, že návod využije ten, kdo má v počítači nějakou předpotopní desku.......... V současné době již probíhá instalace systému na S-ATA disk bez problémů. Ale jak jsem se zmínil, pro ty co tento problém mají je tohle moc užitečný

deBorg:

--- Citace: MaxiPes  13. 03. 2008 v 08:13:40 ---
1. V BIOSu vypnout před instalací AHCI (Advanced Host Controller Interface). U některých typů už jenom tato možnost pomůže. Po instalaci Windows doinstalovat ovladač pro AHCI. Po instalaci můžete zapnout zpět AHCI a vše by mělo fungovat.


--- Konce citace ---

Myslím, že pokud není při instalaci zapnutá nativní podpora SATA, nebude funkční NCQ. Dodatečně zapnout jde, ale je to další komplikace. Alternativním řešením problému je vytvoření vlastní instalačky pomocí programu nlite. Výsledkem bude instalační CD i s příslušnými SATA ovladači.
Potřebujeme k tomu: 1. původní instalační CD WXP, 2000
                               2. program nlite    ://www.nliteos.com/download.html
                               3. SATA ovladače pro MB - dají se stáhnout ze stránky výrobce základní desky

Zkopírujeme obsah instalačního CD na do složky na HD, spustíme nlite (je to v češtině a formou průvodce :)), začleníme sata ovladače,  vytvoříme obraz CD, vypálíme, instalujeme.
Problémy s přepínámí AHCI, nefunkčním NCQ, chybějící disketovou jednotkou, či trefováním se na F6 při instalaci, odpadají. 

hansol333:
CHcel by som vediet či sa da cez tento program zaradit do win aj IE 8 a MP 11.dakujem za odpoved

deBorg:

--- Citace: hansol333  20. 06. 2009 v 18:32:36 ---CHcel by som vediet či sa da cez tento program zaradit do win aj IE 8 a MP 11.dakujem za odpoved

--- Konce citace ---

Přejdi na níže uvedený odkaz, je tam návod jak na to.


--- Kód: ---http://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/10845-nlite-instalace_windows_xp_sp3_na_miru?start=5
--- Konec kódu ---

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi