Elektronika a počítače > Software

Jak získat Linux

(1/1)

rufuss:
Chcete otestovat linux, ale nevíte kde jej získat? Nebojte, my vám poradíme.


!!! Předtím, než se rozhodnete zkusit Linux, tak si prosím přečtěte hlavní stránky té distribuce, o jakou jevíte zájem !!!


1. Stažení z Internetu (všechny distribuce)
První (a nejčastěji využívanou možností) je stažení z Internetu. Spousta distribucí je fyzicky umístěna u nás na univerzitách, takže stahování většinou jede plnou rychlostí linky. Jedinou nevýhodou je velikost obrazu distribuce, která může zabírat velikost jednoho CD (700 MB) nebo jednoho DVD(4,3GB), takže pokud máte pomalou linku, budete stahovat distribuci třeba celý den. Poté, co stáhnete obraz (nejčastěji je ve formátu ISO), tak jej vypálíte na CD či DVD Nerem nebo jiným vypalovacím programem, nastavíte v BIOSu startování z CD/DVD mechaniky a poté můžete Linux vyzkoušet, popř. nainstalovat.

Pochopitelně k takto získané distribuci nedostanete papírovou dokumentaci, ale na jejich hlavních stránkách a jejich wiki můžete získat spoustu informací.

Čtyři největší distribuce vhodné pro začátečníky, ale i pokročilé: Ubuntu, openSUSE, Fedora, Mandriva


--- Kód: ---http://www.ubuntu.cz
http://www.suseportal.cz
http://www.fedora.cz
http://www.mandrivalinux.cz
--- Konec kódu ---


2. Poslání instalačního/LiveCD z Internetu zdarma (Ubuntu, občas a v jiných částech světa i Fedora)
Pokud nemáte doma internet, vyplatí se poslat přímo od výrobce CD. Toto dělají pouze dvě distribuce: Ubuntu a Fedora. Ubuntu má svůj program stále spuštěný, ale u Fedory tato akce funguje velmi pofidérně a není pro Evropu.

Ubuntu program ShipIt vám zašle CD zdarma, nicméně počítejte s tím, že se budete muset poprat s registrací a angličtinou. Doručení trvá až 10 týdnů, takže je na místě zvážit, zda není přece jen rychlejší skočit si do kavárny nebo k sousedovi a stáhnout si distribuci tam.


--- Kód: ---https://shipit.ubuntu.com/
--- Konec kódu ---


3. Lokální distributoři CD (Ubuntu)
Když nemáte Internet, nebo máte velmi pomalé připojení a nechcete čekat na ShipIt, vyplatí se kontaktovat lokálního distributora CD. Ten vám za malou částku(nebo za prázdné médium) vypálí distribuci, nemusíte na nic čekat a někteří nabízí i vypalování jiných distribucí. Samozřejmě pamatujte na to, že tito lidé mají práci, dělají to ve svém volném čase, takže trpělivost a když to vypálí, tak bývá vhodné přihodit nějakou částku navrch, protože oni obětují svůj čas, připojení a elektřinu :)

Seznam distributorů platný pro ČR a SK:

--- Kód: ---http://wiki.ubuntu.cz/Lokální distributoři CD
--- Konec kódu ---


4. Koupě, ať už krabicové verze nebo jako uživatelskou příručku s médiem (Mandriva, openSUSE a další)
Pokud chcete krabicové balení s dokumentací, nejlepší je tahle volba. Spolu s diskem získáte uživatelskou příručku a některé distribuce přikládají bonus disk, který obsahuje hry a užitečné aplikace. Tyhle verze získáte v obchodě s počítačovou literaturou a/nebo v PC obchodu. Ceny se pohybují od lidových tří stovek až zhuba do osmi.

5. Koupě přímo s PC (Xandros, Ubuntu, Linspire...)
Většinou se PC s Linuxem jen tak nedodává. Výjimkou jsou určité obchody, některé notebooky a kategorie mininotebooků. O noteboocích Acer a jejich Linspire se raději zmiňovat nebudu, protože to není Linux v pravém slova smyslu. Pokud máte mininotebook, tak ten už zpravidla obsahuje plně funkční Linux, takže se není čeho obávat. A když jste koupili stolní PC s např. Ubuntu, tak většinou je systém pro něj vylazen, takže se také není čeho bát.

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi