Elektronika a počítače > Software

Vsechno o Windows Vista (info, edice)

(1/1)

Neo:
Trocha teorie o operačním systému Windows Vista na začátek  ;)Windows Vista je nejnovější verze operačního systému Windows od společnosti Microsoft. Oficiální název Windows Vista byl představen 22. července 2005 (slovo vista znamená výhled, rozhled). Celosvětový prodej Visty v hlavních světových jazycích byl oficiálně zahájen 30. ledna 2007, česká verze se začala prodávat 1. března.

Microsoft jako tzv. „pilíře Visty“ označuje:

    * Základní technologie: v základní struktuře operačního systému byly provedeny zásadní úpravy, kam patří mimo jiné využití technologie .NET Framework, nový grafický a zvukový subsystém, výraznější podpora pro digital rights management (DRM, ochrana proti neoprávněnému kopírování), lepší podporu pro instalaci programů (technologie ClickOnce a nová verze služby Windows Installer).
    * Windows Presentation Foundation (WPF), dříve známé pod krycím názvem Avalon: nový systém grafického uživatelského rozhraní a API založených na technologiích XML, .NET a vektorové grafice, který bude využívat schopností moderních grafických adaptérů a technologie DirectX.
    * Windows Communication Foundation (WCF), dříve známé pod krycím názvem Indigo: systém přenosu zpráv mezi programy pro podporu lokální i vzdálené spolupráce, podobně jako u web services.
    * Windows Workflow Foundation (WF), podpora pro bussines pro bussines scénáře a programování složitých workflow procesů.
    * Windows CardSpace, nový model ověřování identity uživatelů na webo pomocí technologie InfoCards postavené nad standardem Itentity Metasystem.

Stojí za zmínku, že technologie WPF, WCF i WF nejsou určeny výhradně pro Windows Vista, ale plánuje se jejich portace i do Windows XP a Windows Server 2003.

Přehled novinek:
Aero

Ve Windows Vista se objevuje zcela přepracované grafické rozhraní, označované názvem Aero. Nové rozhraní bylo navrženo jako čistší a pohlednější oproti předchozím verzím Windows. Obsahuje některá grafická lákadla jako průhlednost oken a nabídek, trojrozměrné animace, hezčí ikonky přizpůsobené i vyšším rozlišením apod. Toto rozhraní má specifické požadavky na hardware, je třeba grafická karta podporující WDDM. V opačném případě je použit motiv Windows Vista Basic.

Vyhledávání

Vista obsahuje nové vyhledávání fungující na principu indexování souborů, takže výsledky poskytuje prakticky okamžitě (na rozdíl od hledání ve Windows XP, kde hledání trvá typicky několik minut).

XML Paper Specification (XPS)

XPS, dříve známé pod krycím názvem Metro, je nový formát dokumentů založený na XML, podobný formátu PDF od Adobe Systems. Cílem formátu XPS je umožnit uživatelům prohlížení, tisk a archivaci dokumentů i bez programu, který dokument původně vytvořil.

Uživatelské prostředí

Uživatelské rozhraní (přesněji grafické uživatelské rozhraní - GUI) obsahuje mnoho nových funkcí. V uživatelském rozhraní se bude výrazně používat výše zmíněné vyhledávání, kromě adresářů se budou používat také nové kolekce označované jako seznamy (lists), které umožní zobrazovat soubory z různých adresářů na jednom místě. Systém obsahuje funkci nazvanou stínová kopie (shadow copy), která zajišťuje ukládání změněných souborů do samostatných kopií s možností kdykoli obnovit požadovanou verzi podle potřeby.

Shell také obsahuje řadu vylepšení v zobrazování souborů – při pohledu do adresáře se zobrazují náhledy multimediálních souborů spolu s ikonkami, které naznačují, o jaký typ souboru se jedná. Velikost těchto náhledů může uživatel plynule měnit.

Počítačové sítě

Ve Windows Vista je obsažena zcela nová implementace sady protokolů počítačových sítí. Významnou novinkou je úplnější podpora IPv6, se kterým se nyní počítá ve všech částech systému včetně uživatelského rozhraní. Vista také obsahuje nový systém označený Castle („hrad“), který prostřednictvím technologie peer-to-peer umožňuje šířit autentizační informace v počítačových sítích i bez centrálního serveru, což je typický případ malých domácích sítí.

Další důležitou novou vlastností je podpora diagnostiky problémů se sítí. Za pomoci technologií jako UPnP má Vista dostatek informací o topologii okolní sítě, což umožňuje přehledně zobrazit síť a její konfiguraci z pohledu operačního systému, ale i pomoci uživateli při hledání a odstraňování potíží.

Další novinky

    * Podpora pro „NX bit“ nabízený novými procesory s technologiemi AMD64 a EM64T. Tato funkce umožňuje označit některé části paměti jako nepoužitelné pro provádění programu, což se využívá pro zvýšení odolnosti proti bezpečnostním chybám.
    * Vestavěná podpora pro vypalování DVD, včetně podpory pro systém Mt. Rainier.
    * Systém Ximage pro ukládání diskových obrazů, zkracující instalaci Windows Vista na cca 15 minut (oproti cca 40 typickým v dřívějších verzích).
    * Nativní podpora formátu RAW, který se používá ve většině profesionálních digitálních fotoaparátů.
    * Vestavěná podpora pro RSS, včetně API pro další programy.
    * Vylepšené šifrování souborů, snadno umožňující chránit data na přenosných paměťových médiích či noteboocích.
    * Vestavěný hodnotící nástroj Windows System Assessment Tool (WinSat), který analyzuje části systému (grafika, paměť atd.) a umožňuje porovnání systému s jinými a optimalizaci jeho výkonu.
    * Virtualizace souborů – schopnost automaticky vytvářet soukromé kopie souborů, které může aplikace používat v případě, že nemá k původním souborům požadovaná oprávnění. To umožňuje snadný (a současně bezpečný) běh aplikací, které nemají správně implementovanou bezpečnost.


To co se do vydání Windows Vista nestihlo:
Podle původních plánů měla Windows Vista zahrnovat WinFS (Windows File System), kombinaci relační databáze a vysokoúrovňového souborového systému, který měl fungovat na nové verzi Microsoft SQL Serveru (krycí název Yukon) a existujícího souborového systému NTFS. Microsoft však v srpnu 2004 oznámil, že se WinFS ve Windows Vista neobjeví; na začátku června 2006 pak oznámil, že vývoj WinFS ukončuje a části WinFS použije v nové verzi MS SQL serveru.

Windows Vista má také na výběr 6 edicí a to:
Windows Vista Starter
Windows Vista Home Basic
Windows Vista Home Premium
Windows Vista Business
Windows Vista Enterprise
Windows Vista Ultimate

Ale tyto edice si zaslouží extra topic tomu věnovaný,aby Vám usnadnil výběr OS  ;)

Windows Vista se také dělí na 32 bitový systém a 64 bitový
-výhody a nevýhodu uvedu také v topicu tomu věnovanému

A ještě aby toto seznámení bylo kompletní tak:

Hardwarové požadavky

Všechny nové schopnosti systému Windows Vista vyžadují vysoké nároky na hardwarové vybavení počítače. Doporučené požadavky pro plnohodnotnou funkci systému a především pro plné využití grafického subsystému Windows Aero jsou:

    * 1 GHz 32bitový (x86) nebo 64bitový (x64) procesor
    * 1 GB systémové paměti
    * Grafický procesor umožňující spuštění grafického rozhraní Windows Aero
    * 128 MB grafické paměti
    * Pevný disk s kapacitou 40 GB a s 15 GB volného místa
    * Jednotka DVD-ROM
    * Zvukový výstup
    * Připojení k Internetu

Grafická karta s plnou podporou rozhraní DirectX 9, která splňuje následující předpoklady:

    * Podporuje ovladač WDDM
    * Podporuje v hardwaru program Pixel Shader 2.0
    * Podporuje 32 bitů na pixel
    * Adekvátní grafická paměť:
          o 64 MB grafické paměti pro jeden monitor s rozlišením menším než - 1280 x 1024 (1 310 720) pixelů
          o 128 MB grafické paměti pro jeden monitor s rozlišením menším než - 1920 x 1200 (2 304 000) pixelů
          o 256 MB grafické paměti pro jeden monitor s rozlišením vyšším než - 1920 x 1200 (2 304 000) pixelů

Neo:


Nevíte jakou edici Windows Vista zvolit,aby vyhovovala Vašim požadavkům?Tady jste správně  ;)
Jestli hodláte přejít na tento operační systém a moc o něm nevíte rád Vám s výběrem pomůžu :)
Tak nejlevnější verze Windows Vista nese název Starter.

Windows Vista Starter
Tato verze je určena pouze pro rozvojové země a má posloužit jako legální alternativa pirátského softwaru. Oproti jiným verzím má značné omezení, které se týká jak využití hardwaru, tak i funkcí systému. Při chodu je možné spustit maximálně tři aplikace najednou, nelze přijímat síťová připojení, operační paměť je omezena na 2 GB ,přičemž podporuje pouze low-endové procesory Intel Celeron, Intel Pentium III, AMD Duron a AMD Sempron.Pro normálního uživatele nedostačující,proto se této verzi nebudu moc zabývat  ;) U nás se ani neprodává  ::)

Windows Vista Home Basic – Je základní verze pro nenáročné uživatele, které nepožadují pokročilé multimediální funkce. Omezení této verze je maximální využití 8GB operační paměti. Tato verze neobsahuje grafické rozhraní Aero Glass, ale pouze Aero Basic.Je to verze,která postačím běžným uživatelům,kteří si na větší možnosti systému nepotrpí,ale než Home Basic tak bych se díval po verzi Home Premium(o tom dále) Cena krabicové verze Home Basic se pohybuje kolem 4000,- Kč záleží kde  ;)


Windows Vista Home Premium - Lidé však většinou nechtějí na PC pouze pracovat, ale rádi by ho také využívali jako multimediální centrum. Pro takovéto nasazení je přesně verze Home Premium. Na rozdíl od Basic totiž Premium disponuje prakticky vším, co si může člověk využívající PC pro zábavu přát (z hlediska Visty). Najdeme zde komponentu Media Center pro snadné ovládání přehrávání TV či multimédií, procházení internetu či prohlížení fotografií, Windows DVD a Windows Movie HD Maker sloužící k jednoduché editaci domácího videa, vylepšené nastavení pro slideshows a prezentace, Windows Meeting Place, tolik proklamované Aero rozhraní, podporu pro propojení PC s herní konzolí XBOX360 a mnoho dalšího. Většinu našich čtenářů určitě potěší podpora pro Tablet PC a technologii Windows SideShow, bohužel Windows Mobility Center je tady podobně jako v Basic verzi opět přítomen pouze v ořezané formě.. Maximální velikost operační paměti je zde stanovena na 16GB. V této verzi již nalezneme grafické rozhraní Aero Glass.
Multimediální verze,která už něco dokáže a jak mi jistě dá MaxiPes za pravdu je to kvalitní povedená edice,která v krabicové verzi stojí kolem 4500,- Kč!Pro ne úplně nejvíc náročné vhodná verze  ;)
Windows Vista Bussines – Uživatelé této verze se tak musí rozloučit s Windows Media Center, Windows DVD a Movie Maker, podporou pro připojení XBOX360 a pár dalšími maličkostmi. Zmizela také funkce Parental Controls, která se z pochopitelných důvodů vyskytuje pouze u Home verzí. Co naopak přibylo, je nepřeberné množství různých funkcí, které ulehčují práci se sítí. Ty potěší většinu administrátorů – jedná se o vylepšené sdílení souborů, Host pro Remote Desktop, šifrování dat, vylepšené nástroje pro obnovení a zálohování dat (například ShadowCopy známé z Serveru 2003) a podpora Small Business Resources. Mobilní uživatele potěší všechny z mobilních funkcí, které Vista může nabídnout.!Pro domácího uživatele ne moc vhodná edice,protože fuknce které obsahuje do domácnosti nejsou moc vhodné :P Cena krabicové verze okolo 9000,- KčWindows Vista Enterprise – vychází z Vista Business a oproti ní přináší především vyšší úroveň ochrany dat pomocí technologie šifrování založené na hardwaru - funkce BitLocker - a také nástroje pro kompatibilitu se systémy UNIX a virtualizaci pro co nejlepší kompatibilitu starších aplikací. Tato verze je přesevším určena velkým společnostem a Microsoft k ní poskytuje také různé doplňkové služby. V běžných cenících ji nenajdete.Více funkcí než verze předešlá!Jak už je napsano výše tak ji nelze koupit běžně v obchodě!Nasazuje se hlavně do velkých firem!Multimedia nečekejme  :-\Windows Vista Ultimate – Tato ultimátní verze si bere vše ze zmíněných edic a přidává i něco navíc. Tedy možnost vytváření podcastů, zvýšení výkonu ve hrách, ripování DVD atd. není pro Ultimate žádný problém. Dále je možnost stahování speciálního a bonusového obsahu přes Windows Extras.Tato verze se dá také sehnat v tzv. Limited Edition s podpisem Billa Gatese, který však ke zklamání většiny uživatelů není na bianco šeku, ale pouze na obalu. Ovšem tato verze je ze všech nejdražší.Nabízí vše na co si náročný uživatel takového moderního systému jen může vzpomenout  ;)Každá verze existuje 32 bitová i 64 bitová!O tom jakou vezi jestli x86 (32 bit) nebo x64 (64 bit) Vám napíšu v dalším vlákně  8)
Případné dotazy pište sem do vlákna  ;)

Čerpal jsem jak z vlastních zkušeností,tak i z internetu.Doufám že se Vám takovéto představení líbilo  ;)

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi