Elektronika a počítače > Software

Začínáme s linuxem

<< < (2/14) > >>

Jane Irulan:

--- Citace: Spodek  13. 07. 2008 v 11:27:31 ---... GNOME; ne Gentoo? To je myslim distribuce nebo se snad pletu ?

--- Konce citace ---

Nepleteš! Gentoo je jedna z "main streamových" distribucí, kde se téměř vše kompiluje :) Kolega jej několik let provozoval, ale hodinové kafe, které by potřeboval na kompilaci každé prkotiny mu v práci nikdo nechtěl tolerovat :) GNOME je window manager.

JI

Spodek:
takže mam vlastně pravdu :-)

Jane Irulan:

--- Citace: Spodek  15. 07. 2008 v 22:38:18 ---takže mam vlastně pravdu :-)


--- Konce citace ---

Jasně že máš :)

JI

maries11:
ještě bych doplnil  že k linuxu je jedno jaký je lepší mít grafiku nvidia než ati kvuli ovladačum

rufuss:
To s tou grafikou není zas až tak úplně pravda.

Nvidia driver(není k dispozici dokumentace): opensource driver (nv) nezvládá 3d akceleraci, nouveau sice někde zvládá, ale nic převratného. Proprietární driver se dožaduje samostatné instalace, objevují se záhadné memory leaky, mohou se objevit problémy s hibernací a se zvukem. Dále jsou tu některé kritické bugy a především, Nvidia prop. driver není kompatibilní s KDE4, objevují se artefakty, pomalost, pády. Sice to jde řešit, ale dost problematicky.
Dále ze stromu Xorg bylo vyřazeno Xgl, takže majitelé starších karet Nvidia nemusí rozjet Compiz. Pro ně je tu náhrada v podobě Nouveau, ale jak je to moc funkční, to jsem nezkoušel.

Ati driver (k většině je k dispozici dokumentace): opensource driver ati jede bezproblémově na starších kartách, ovšem u pre-rv300 se objevuje značná pomalost(za to ale Linux nemůže - viníkem je špatný návrh čipu), pro novější atiny existuje open driver radeonHD, který je leckdy dokonce výkonnější než proprietární.
Proprietární fglrx není kompatibilní se současným jádrem u starších karet(support ukončen, zastupuje opensource), u novějších je už ale velmi dobře odladěn a svým způsobem konkuruje radeonHD. Většinou je zvykem, že když se objeví nová karta, tak se nejprve jede přes fglrx a později, až se objeví dokumentace a driver se odladí, ak se přejde na radeonHD.
AMD sama opensource vývoj podporuje, kdežto Nvidia nikoliv.

Intel: drivery jsou jedině opensource, a v posledních verzích mi připadjí již alespoň trochu odladěné. Driver pro GMA950 je špicový, pro X3100 ještě ale musí urazit trošku cesty.


Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi