Škola základ života > Studijní materiály

Něco o pivu

(1/5) > >>

juta:
Češi a pivo – nejvěrnější vztah

Každý národ má svou historii. Každý národ má ale i svá tradiční jídla a pití. Zatímco v Čechách se klasické knedlo-zelo-vepřo začíná stahovat do pozadí, dominující nápoj PIVO na své oblibě vůbec neztrácí.
Pivo není na světě žádnou novinkou. Vyrábělo se již nejméně před 10 000 lety a své slávy se dočkalo například ve starověkém Egyptě. Nejednalo se ale o pivo v dnešním slova smyslu. K tomu ještě chyběla dnes nejznámější pivní přísada – chmel. Není zcela jasné, kde se chmelové pivo objevilo poprvé, nicméně tohoto druhu výroby se ihned ujaly slovanské kmeny. Někteří pivaři se tedy mohou ohajovat, že za ty „pivní generace“ mají již touhu po zlatém moku v genech.
Na našem území se v dobách temného středověku pivo vařilo hlavně v klášterech, či jejich blízkosti. Doložené pivovary máme již z 10.století. Nutno však dodat, že pivo tehdy vařené stále nebylo shodné s tím dnešním. Chuťový rozdíl by nepříliš zkušený pivař přestal znát až ve století 18.

Pivo se vyrábí ze sladu, vody a chmele. Důležitého procesu je dosaženo skrze působení kvasinek. Slad se vyrábí z obilovin, hlavně pak ječmene. Piva dělíme dle různých kritérií – například dle obsahu alkoholu, dle použitého sladu, kvašení atd. Klasické české pivo, a to nejen svým původem, ale také oblíbeností mezi spotřebiteli, je typem světlé, silně chmelené a pěnivé. Klasický případ představuje pivo plzeňské.

V Čechách vaří pivo 38 společností. Mnoho z nich však běžný spotřebitel ani nepozná – jedná se o různé lokální pivovary, či exportéry. Nejvíce piva vyprodukuje skupina Plzeňského Prazdroje – Gambrinus a Pilsner Urquell, hned za ní je Staropramen (Staropramen, Braník, Ostrovar) a Budvar. Spotřebitel má na českém území k dispozici výběr ze 470 piv! Ze všech pivovarů jde shodně na odbyt nejvíce pivo výčepní. Češi jsou tedy národem hospodským. V české hospodě se střetává většina sociálních vrstev v rovném a přátelském vztahu. Česká hospoda je středobodem různých setkání, od rande až po neformální schůzky obchodních partnerů. Expandující řetězce McDonalds, pizzerie a další podniky naší kultuře nevlastní však přetahují hlavně mladou generaci na svou půdu. Takže nezbývá než čekat, zdali za pár desetiletí nepřijdou Češi o valnou část své odedávna jim náležící tradici hospůdek na „každém rohu“.Graf vývozu piva z ČR

Merlin:
Dobrý studijní materiál, jak se ještě trochu oteplí a otevřou zahrádky, tak se těším na laborky   ;D

MaXiPes:
To byly časy když jsem o velkých odpoledních přestávkách chodili na jedno, dvě, ... :D
Bohužel tomu pak také odpovídaly dosažené výsledky ;D

Merlin:
Člověku to víc mluvilo a méně myslelo  :D.

MaXiPes:

--- Citace: Merlin  16. 04. 2008 v 14:47:52 ---Člověku to víc mluvilo a méně myslelo  :D.

--- Konce citace ---

Přesně. Byla sranda. Dokud ovšem nebyla třídní schůzka :D

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi