Internet, programování, skriptování, tvorba aplikací > Tvorba WWW a programování

Tvorba webu pomocí DIVů

(1/2) > >>

Didi:
Ahojky,
potřebovala bych nějakou dobrou duši, která by mi vysvětlila tvorbu webovek pomocí divů. Jsem téměř úplný začátečník, svoje první stránky jsem vytvořila před půl rokem pomocí tabulek a html. Teď bych je ráda předělala s divama, v xhtml a s lepší grafikou, ale vůbec nevím, jak začít. Jsou nějaká daná pravidla, nějaké užitečné rady atd.?
Díky, Didi

Losos:
Nejdřív se nauč základy tvorby stránek, dobře se k tomu hodí Yuhůův návod:


--- Kód: ---http://www.jakpsatweb.cz/
--- Konec kódu ---

Info o divech je zde:


--- Kód: ---http://www.jakpsatweb.cz/div-span.html
--- Konec kódu ---

Didi:
Jasný, díky za tip. Tenhle web už znám, dělala jsem podle něj ty stránky v html. Asi to budu jednoduše zkoušet a když ztroskotám, budu se ptát konkrétně :-) Pro začátek: chápu to dobře, že každému divu musím nastavit začátek pomocí hodnot os x, y, přičemž tento bod je vždy levý horní roh daného divu? A osy x, y se v css zapisují jak? Osa x = left a osa y = top? A jak zaručím, že až ty divy poskládám k sobě (např. hlavička, menu, tělo, patička), že se budou v okně prohlížeče zobrazovat uprostřed? A pokud chci pomocí divů poskládat nějaký obrázek (např. nějaké graficky zpracované záhlaví), je třeba jej rozřezat přesně dle rozměru divů? A jaká je maximální rozumná šířka "stránky"?

Sp1tf1r3:

--- Citace: Didi  25. 03. 2008 v 19:48:09 ---Jasný, díky za tip. Tenhle web už znám, dělala jsem podle něj ty stránky v html. Asi to budu jednoduše zkoušet a když ztroskotám, budu se ptát konkrétně :-) Pro začátek: chápu to dobře, že každému divu musím nastavit začátek pomocí hodnot os x, y, přičemž tento bod je vždy levý horní roh daného divu? A osy x, y se v css zapisují jak? Osa x = left a osa y = top? A jak zaručím, že až ty divy poskládám k sobě (např. hlavička, menu, tělo, patička), že se budou v okně prohlížeče zobrazovat uprostřed?

--- Konce citace ---

Ano bere se to od levého horního rohu :) Střed by měl jít zajistit podle mě tak,že to pak celé hodíš do jednoho velkého divu a tomu přiřadíš parametr zarovnání na střed,ale jistej si tím nejsem,jen co mě tak logicky napadlo :) 

thanatos:

--- Citace: Didi  25. 03. 2008 v 19:48:09 ---Jasný, díky za tip. Tenhle web už znám, dělala jsem podle něj ty stránky v html. Asi to budu jednoduše zkoušet a když ztroskotám, budu se ptát konkrétně :-) Pro začátek: chápu to dobře, že každému divu musím nastavit začátek pomocí hodnot os x, y, přičemž tento bod je vždy levý horní roh daného divu? A osy x, y se v css zapisují jak? Osa x = left a osa y = top? A jak zaručím, že až ty divy poskládám k sobě (např. hlavička, menu, tělo, patička), že se budou v okně prohlížeče zobrazovat uprostřed? A pokud chci pomocí divů poskládat nějaký obrázek (např. nějaké graficky zpracované záhlaví), je třeba jej rozřezat přesně dle rozměru divů? A jaká je maximální rozumná šířka "stránky"?

--- Konce citace ---

ne nechápeš. DIV je prostě a jednoduše rámeček, můžeš mu nastavit šířku a výšku (width, height). Top, Left, Bottom, Right, je umístění. Záleží na tom jestli pozicuješ absolutně (position: absolute;) nebo relativne (position: realative;). Při absolutním pozicování se pozicuje vůči oknu prohlížeče, tedy vůči levému hornímu rohu stránky. Pokud pozicuješ relativně pak poziuješ vždy vůči nadřazenému prvku. Na napozicování layout pomocí css najdeš tuny návodů.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi